Тема уроку: Речення. Його граматична основа
(підмет і присудок).
Мета: поглибити знання п'ятикласників про граматичну основу
речення, способи вираження підмета і присудка; дати загальне уявлення про
речення з одним головним членом; формувати загальнопізнавальні вміння виділяти
граматичну основу в реченні, порівнювати речення з повною граматичною основою і
з одним головним членом, визначати спосіб морфологічного вираження підмета і
присудка; розвивати творчі вміння побудови речень і зв'язних висловлювань; на основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати
любов до природи, почуття поваги до рідного краю, мови.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
I.
Організаційний момент
II.
Установчо-мотиваційний етап
Уведення учнів у спроектоване понятійно-термінологічне
поле: учитель пропонує п'ятикласникам звернути увагу на основні поняття, з якими
вони познайомляться на уроці (терміни записані на дошці).
Речення
Логічний наголос
Граматична основа речення:
підмет, присудок
III.
Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної
діяльності.
IV.
Актуалізація знань.
Робота біля дошки. Записати
речення. Записати 2-3 словосполучення. Сформулювати поняття словосполучення,
його будову.
Наша українська мова – це одна із
шести тисяч мов сучасного світу. Люди, що розмовляють цими мовами, можуть мати
однакові думки та почуття, але виражають їх по-різному своїми мовами.
Бесіда.
· Що таке словосполучення?
Яка його будова?
· Які слова ним не є? Чим
словосполучення відрізняється від речення?
· Колективне заповнення
таблиці
Знаємо
|
Хочемо дізнатися
|
Дізналися
|
Визначення словосполучення
та речення, головні члени речення.
|
Як розрізняти
словосполучення й речення, як не помилятися у визначення видів присудків, що
таке граматична основа речення
|
|
V. Осмислення
матеріалу.
·
Робота в парах.
Спільне виконання завдань (обмін
думками, спільні висновки).
Завдання.
Прочитати речення. Виділити
словосполучення, визначити головна й залежне слово, головні члени речення. Якою
частиною мови виражений підмет, присудок?
Добре слово варте задатку. Дружи з
розумним – не будеш дурнем. Знання роблять життя кращим. Розум – скарб людини.
·
Творчий
диктант
Визначити межі
речень. Прочитати, слідкуючи за тим, як у кінці речень понижується голос.
Списати, розставляючи пропущені розділові знаки. Підкреслити граматичні
основи.
ОСІНЬ
Прийшла осінь у зелені коси беріз вплелися золотисті
стрічки різнобарвними вогнями горять осики дикі груші червоніють китиці ягід
на горобинах на лісовій ліщині дозріли горіхи важкі коричневі жолуді падають з
дубів лісовим мешканцям настав час заготовляти на зиму харчі лісові миші
наповнюють свої нірки насінням кленів бруслини жолудями горіхами моторні
білочки ховають під мох у дупла дерев лісові горіхи й жолуді збирають і сушать
на голках гриби (За В. Пархоменком).
Ø
Про які дерева ви дізналися з цього тексту? З'ясуйте
значення назв дерев осика і ліщина за допомогою тлумачного словника.
Ø
Наявність граматичної основи (підмета і присудка) — одна
з головних ознак речення. А які ще ознаки властиві реченню?
„Мозкова атака”.
Учні висловлюють думки щодо
вживання розділових знаків у записаних реченнях. Вони їх записують у вигляді
великої літери Т (дві колонки під одним дахом).
Запитання
|
|
Позитивна відповідь
|
Негативна відповідь
|
VI.Рефлексія на рівні самоосмислення.
Учні пригадують усе, що відомо з
теми (робота із системою орієнтирів).
VII. Змістово-пошуковий блок.
Ігровий пошук „Вірю-не вірю”.
Учні повинні погодитися із
твердженням учителя або спростувати.
До словосполучень належать
поєднання таких слів:
-
підмет + присудок;
-
повнозначне слово + повнозначне слово;
-
службове слово + повнозначне слово;
-
повнозначне слово = повнозначне слово (з’єднані сурядним зв’язком).
VIII.
Експериментування.
Записати речення, розставивши
розділові знаки. Знайти граматичну основу, виписати словосполучення.
Калиновою, солов’їною назвали прекрасну українську мову поети П.Тичина,
М.Рильський, А.Малишко.
IX.
Узагальнення знань.
· Бесіда по темі:
· Заповнення таблиці „З –
Хд – Д”.
X.
Рефлексія.
· Як ви почувалися на
уроці?
· Що винесете з уроку?
· Який вид роботи був
найбільш вдалим?
XI.
Дом. завдання. §9.
впр. 148
;#;15яаяанл,снд%42
ВідповістиВидалитиДякую
ВідповістиВидалити