Мета: познайомити семикласників зі способами творення дієслів;
формувати вміння знаходити дієслова й визначати спосіб їх творення, вправно
ними користуватися при творенні дієслів; доречно використовувати в мовленні
дієслова, утворені різними способами; удосконалювати культуру усного й
писемного мовлення; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного
матеріалу познайомити з надбанням народної медицини.
Внутрішньопредметні
зв’язки:
Лексикологія
і фразеологія: уживання дієслівних антонімів.
Текст
(риторичний аспект): створення висловлювань у художньому стилі з використанням
дієслів, утворених різними способами.
Тип уроку: урок формування практичних
умінь і навичок.
Уся яскравість
мовлення у дієслові,
адже дієслово – це дійова сила характеру.
Ю. Бондарєв
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
- Добрий день всім: учням і
гостям,
Здоров’я щиро зичу Вам.
І ось іще один урок
До вас прийшов за розкладом
сьогодні.
Отож озброймось книгою й пером,
Щоб упірнуть у мовну нам
безодню!
-
Діти, урок у нас сьогодні не звичайний, тож для того, щоб він був
цікавим, вам потрібно бути синоптиками. Спробуйте спрогнозувати свої відповіді
на уроці.
Рефлексія
Прогнозовані відповіді на
уроці:
-
На уроці я буду…
ІІ. Ознайомлення семикласників з темою, метою й
завданнями уроку
Перед нами поставлені такі
завдання:
Поглибити (знання про дієслово
як частину мову)
Формувати (вміння знаходити
дієслова в тексті)
Визначати (способи їх творення)
Розвивати (творчі здібності,
спостереження, увагу, пам'ять).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Інтерактивна вправа
«Очікування»
Чого кожен з вас очікує на
уроці?
- Я очікую, що ….
- Цей урок навчить мене…
Вчитель. Я також хочу висловити свої очікування щодо уроку.
-
ви повинні знати способи творення дієслів
-
удосконалювати вміння робити словотвірний аналіз дієслів
-
точно і грамотно висловлювати свої думки
-
злагоджено працювати на уроці
-
зумієте переконати, що любите і знаєте рідну мову та шануєте українські
традиції
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів
Відео «Запам’ятай. Так буде
українською» «Брати чи приймати» https://www.youtube.com/watch?v=pvfMQ-R509Y
Ø
Прочитати
текст. Виписати слова, утворені: а) префіксальним; б) суфіксальним; в)
префіксально-суфіксальним способами.
ЛЮБИСТОК
З’явився
любисток у нашому краї дуже давно. Розкішне
зелене листя, приємний запах, лікувальні властивості зробили
цю рослину улюбленою в народі.
Любисток
використовують для приготування
народних ліків від головного болю. Здавна українські
дівчата мили любистком голову, щоб волосся було гарним, щоб не боліла голова (З
журналу).
ІV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Дослідження-спостереження над мовним матеріалом
Ø
Розглянути
таблицю і визначити, від яких частин мови творяться дієслова.
Дієслівні
префікси багатозначні, тому за їх участю утворюються дієслова з різним
значенням (руху, переміщення тощо).
Від
дієслів дієслова творяться за допомогою суфіксів, а від інших частин мови — за
допомогою суфіксів, префіксів і способом словоскладання.
Суфіксальний
|
Префіксально-
|
Словоскладання
|
|
|
суфіксальний
|
|
|||
|
|
|
|
|
в- (уві-): вписати,
|
-а-, (-я-): від імен-
|
під-, з- + -ува-
|
а)
іменна частина
|
|
увібрати, влити;
|
ників,
прикметни-
|
(-юва-): підви-
|
+
дієслівна осно-
|
|
від(і)-: відрахувати;
|
ків,
вигуків: мор-
|
щувати, зменшу-
|
ва:
благоволити,
|
|
до-(ді-): дочисти-
|
гати, хлопати,
|
вати;
|
верховодити;
|
|
ти;
|
вечеряти, міцніша-
|
ви-, по-, з-, не-,
|
б)
складні імен-
|
|
над-(і-): надпису-
|
ти;
|
про- + -и-, -ува-,
|
ники
+ -ува-
|
|
вати, надірвати;
|
-ува (-юва-): від
|
(-юва-): викорі-
|
(-юва-), -а- (-я-):
|
|
о- (об-, обі-): об-
|
іменників:
підмалю-
|
нювати, знешко-
|
вільнодумствува-
|
|
шити, обіграти,
|
вати, записувати,
|
джувати, пофар-
|
ти, добродіяти
|
|
обнести;
|
днювати, учителю-
|
бувати;
|
|
|
під-(і)-: під’їха-
|
вати;
|
від-, до-, з-, не-,
|
|
|
ти, підігріти, піді-
|
-і-: від іменників,
|
на- + -ся: відче-
|
|
|
брати;
|
прикметників,
чис-
|
питися, ненаїс-
|
|
|
по-, попо-: подер-
|
лівників:
жаліти,
|
тися, допрацюва-
|
|
|
ти, попоходити;
|
біліти, двоїти;
|
тися
|
|
|
при-: пришити;
|
-ну-: від прикметни-
|
|
|
|
роз- (розі-): роз-
|
ків,
вигуків: стукну-
|
|
|
|
громити, розігріти
|
ти, ойкнути;
|
|
|
|
|
-ка-: від займенни-
|
|
|
|
|
ків,
вигуків, часток:
|
|
|
|
|
бекати, кукувати
|
|
|
|
V.
Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення
загальнопізнавальних і творчих умінь з теми
1. Робота
в групах
Ø
Дібрати
антоніми до поданих дієслів, змінюючи в них префікси. Визначити морфологічні
ознаки утворених дієслів.
Виростити,
зсипати, розширити, наблизитися, приближати, ділитися, дарувати.
Ø
Скласти
розповідь про цілющі рослини, яким віддають перевагу у вашій родині,
використовуючи дієслова.
Ø
Від
поданих слів утворити дієслова суфіксально-префіксальним способом.
Корінь,
хвороба, ліки, кашель, міцність, жаль, зима, зелень, молодь.
Ø
Замінити
словосполучення дієсловами. Визначити спосіб їх словотворення. Виділити
суфікси.
Рибу
ловити, єдина боротьба, змінювати за дієвідмінами, тихий мир, козу водити,
благо робити.
Довідка
для вчителя: риболовствувати, єдиноборствувати, дієвідмінювати, утихомирити,
козоводити, благодіяти.
Ø
Від
дієслів утворити якомога більше дієслів префіксальним способом.
Зразок. Учити — перевчити, довчити, недовчити, підучити,
відучити.
Нести,
читати, майструвати, різати, слухати.
Ø
Розібрати
за будовою 2–3 слова.
До записаних коренів додати префікси та суфікси.
Визначити спосіб творення відновлених слів.
|
|
|
|
ч
|
и
|
т
|
|
|
|
|
|
|
|
|
т
|
о
|
п
|
л
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
п
|
и
|
с
|
|
|
|
|
|
|
|
г
|
о
|
д
|
ж
|
|
|
|
|
|
|
|
м
|
а
|
л
|
ь
|
|
|
|
|
|
|
|
с
|
т
|
у
|
к
|
|
|
і
|
|
|
|
|
|
г
|
у
|
р
|
к
|
|
|
і
|
|
|
|
|
|
б
|
у
|
р
|
м
|
|
|
і
|
|
|
|
|
|
г
|
р
|
и
|
м
|
|
|
|
|
|
|
|
|
б
|
л
|
и
|
м
|
|
|
|
|
|
|
|
|
с
|
м
|
и
|
к
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ключ: перечитувати, протоплювати, переписувати,
погоджувати, змальовувати, стукотіти, гуркотіти, бурмотіти, гримати, блимати,
смикати.
1.
Які способи словотворення характерні для дієслів?
2.
Від яких частин мови творяться дієслова?
VІІ. Підсумок уроку
VІІІ. Домашнє завдання
1. Вивчити правила параграф 12
2.
Виписати з текст, який би розповідав про лікувальні властивості рослин вашого
краю. Знайти в тексті дієслова, утворені різними способами. Розібрати ці слова
за будовою. Або вправа 155
Немає коментарів:
Дописати коментар